Wszystkie drogi prowadzą do Gruzji


Gruzja, chociaż kraj odległy od Polski i innych krajów europejskich, jest jednak dość dobrze skomunikowana i co ważne obywatele UE nie potrzebują wizy do Gruzji. Dostać się do niej można na kilka sposobów:

- pierwszy sposób to droga powietrzna, samolotem z Warszawy liniami LOT (wylot z Warszawy o 22.30, czas trwania takiej podróży to około 3 godz.). Lub tanimi liniami Wizzar z Warszawy i Katowic do Kutaisi, Air Baltic z przesiadką w Rydze lub Aerosvit z przesiadką w Kijowie.
- drugi sposób to droga lądowa samochodem przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię i Turcję. Droga ta, choć bardzo daleka (około 4000 km), jest jednak (lub może być) najbardziej przygodna. Można również przejechać przez Ukrainę, Rosję i Osetię Północną - wariant bardziej egzotyczny i ryzykowny. 
- trzecia możliwość to przeprawa promem (pociągiem z Warszawy, Wrocławia lub Katowic) do Odessy, dokładnie do Illichevsk, a z tamtąd do Batumi lub Poti (koszt za pasażera zaczyna się od około 150$). W kajucie znajduje się łazienka, w cenę wliczone są trzy posiłki dwudaniowe dzinnie. Prom przewozi również samochody, czas trwania podróży promem to około 30 godz.. Po przypłynięciu do Batumi  można dojechać do Tbilisi marszutką, autobusem lub pociągiem (najlepiej nocnym, warunki są dobre). Podobny rejs go Gruzji odbywa się z miasta promowego Varna w Bułgarii.


Waluta - czyli słowo o pieniądzach
Przed przyjazdem do Gruzji najlepiej zaopatrzyć się w US Dolar lub Euro. Obydwie waluty są wymienialne na krajową GEL (lari). Praktycznie w każdym większym mieście są kantory, należy pamiętać, iż w niektórych z nich możemy zostać poproszeni o pokazanie paszportu lub innego dokumnetu tożsamości (jest to jedynie formalność). Podczas wymiany waluty najlepiej sprawdzić jeszcze raz kwotę oraz stan banknotów (jeśli jakiś będzie uszkodzony lub popisany może zostać nie przyjęty w sklepach). Oprócz tego w większych miastach są liczne bankomaty oraz banki, gdzie możemy podjąć Lari. 


Komunikacja miejska i międzymiastowa
W Gruzji stosunkowo dobrze rozwinięta jest komunikacja miejska w tzw. marshrutkach, czyli minibusach. Jest to najtańsza forma przemieszczania się z miasta do miasta. W Tbilisi dobrze funkcjonuje metro (ulubiony transport wśród Gruzinów w lecie ze względu na niższą temperaturę pod ziemią) oraz autobusy powszechne w większych miastach. Jednak najbardziej rozbudowaną formą komunikacji we wszystkich miastach stanowią taksówki, gdzie cenę za przejazd ustala się przed rozpoczęciem jazdy podając ulicę docelową. Gruzja jest państwem o szybkim tempie rozwoju czego rezultatem są połączenia lotnicze między Tbilisi-Batumi, Tbilisi-Kutaisi lub Tbilisi-Mestia. Oprócz tego dobrze funkcjonuje kolej, z której licznie korzystają Gruzini oraz sami turyści, np. relacji Tbilisi-Batumi.

Piesi, uważajcie na ulicy!!!
W Gruzji trzeba szczególnie uważać przechodząc przez ulicę. Dotyczy to zarówno przejść przez ulicę w nieoznaczonym miejscu jak i oznaczonych ze światłami. Jest to inna kultura jazdy, do której trzeba się przyzwyczaić. Pomimo, iż praktycznie wszędzie w Gruzji jest powszechne przechodzenie przez ulicę w nieoznakowanych miejscach (policja nie zwraca na to zbytniej uwagi) to jednak zalecamy szczególną uwagę!!!


Dlaczego z nami na wyprawę?


Ogarniamy wszystkie detale

Nasi przewodnicy otrzymują ponad 95% pozytywnych opinii klientów

Pewne Rezerwacje

Tylko sprawdzone kierunki, pewna book hoteli i wycieczek

Jesteśmy zawsze dla Ciebie

Nasz tour-serwis jest dostępny dla Ciebie 24/7

Podstawowe zwroty w języku gruzińskim
(pisownia jest dopasowana do wymowy polskiej).


gamardziobat - dzień dobry (używane przez cały dzień)
gaumardzios
-cześć (używane wśród znajomych), słowo to ma również drugie znaczenie stosowane podczas wznoszenia toastow i oznacza na zdrowie!)

nahlamdis - do widzenia
rogora har? - jak się masz (używane tylko wśród znajomych), natomiast rogorahart ?(używane jest dla wszystkich)
madlobt - dziękuję
kargad - dobrze
romeli saathia - która godzina
Tamada - osoba pełniąca funkcję głowy stołu podczas biesiad, wznosząca toasty i posiadająca głos decydujący we wszystkich sprawach (przy stole). Tamada jest wskazywany zwykle przez najwazniejszego członka rodziny, w której odbywa się spotkanie.
Mopasuhe - druga osoba przy stole po Tamadzie, wznosząca również toasty, jednak Tamada jest osobą przewodnią.
Supra - stół nakryty daniami i trunkami przygotowany do świętowania jakiejś uroczystości.
Pijala - tradycyjna czasza do picia wina
Doki - tradycyjny dzban do wina
Khanci - tradycyjny róg do picia wina (od byka lub kozła górskiego)

Kraj, ktory podziwia cie...


Gruzja - Azja czy Europa?