Anegdota z regionu Svanetia

Grupa zagranicznych alpinistów przyjechala do Svaneti pochodzić po górach. Przybywszy do jednej z miejscowości w regionie wyszukali przewodnika gotowego pomóc im w wspinaczce. Po uzgodnieniu warunków grupa udała się  w góry. Idąc wąską i niebezpieczną ścieżką, gdzie z jednej strony była przepaść, a z drugiej wysoka stroma ściana, alpiniści znajdując się w najwęższym miejscu, poprosili Svana o pomoc w asekuracji. Przewodnik zdziwił się nieco i odparł: nie bójcie się, idźcie spokojnie dalej przed siebie, a ja was będę obserwował.



Svanetia należy do jednych z najbardziej urokliwych historycznie górskich regionów w Gruzji i położona jest w północnej części kraju przy granicy z Federacją Rosyjską. Większa część regionu stanowią góry Wysokiego Caucasu ze szczytami sięgającymi do 5000 m. Wysokie góry i trudny teren spowodowały, iż region ten nie podlegał dużym wpływom obcych kultur (dzisiaj infrastruktura regionu jest poprawiana z roku na rok, tak ze niegdyś niedostępne tereny stają się łatwe do przejazdu różnymi środkami transportu).

Ludność svańska rozwinęła swoje wierzenia i tradycję w oparciu o bliski kontakt z przyrodą i górami. Svańska kultura znana jest przede wszystkim z baszt rozmieszczonych prawie w każdej wiosce górskiej (Mestia, Ushguli), charakterystycznych posiłków oraz szkoły malowania na drewnie. Do chwili obecnej można spotkać rękodzieła lub ornamenty z drewna umieszczane w kościołach i monastyrach. Natomiast kuchnia svańska słynie z dobrego smaku i różnorodności.

Centrum regionu stanowi miejscowość Mestia, średniej wielkości miejscowość, będąca również bazą wyjściową w wysokie góry (w mieście jest małe lotnisko z rejsami do Tbilisi) . Z niej prowadzi droga do Ushguli, następnego miasteczka ze specyficznymi basztami i ścieżkami prowadzącymi do lodowców. Po drodze napotkać można mniejsze wsie z podobną architekturą.


Główne atrakcje regionu to:

- góry Wysokiego Caucazu (wspinaczka wysokogórska, trekking),
- miasteczka i  wsie z tradycyjną architekturą (Mestia, Ushguli, Ipari),
- liczne kościoły i monastyry,
- lodowce (Lekhsilis, Ushba…),
- obserwacja ptaków.